It’s all the time a giant query. Most likely one in every of our prime questions. So we took the time to interrupt it down and calculate what dwelling in our RV Full Time Price.
It needs to be famous that this was our bills for the yr. Many individuals ask if it is a cheaper approach to stay. I consider it may be. Nonetheless, for our first yr, that was not the case.
Simply being sincere right here… It value much more in our first yr than we anticipated. And much more than we budgeted for. As we undergo among the classes, we are able to go over why this occurred.
Diesel
Proper now, on the time this text is being written, the typical value for a gallon of diesel is $5.32 within the USA. There have been locations it was cheaper. Definitely locations it was dearer. And we did our touring over the course of 2022, not simply in the present day.
However, for the needs of this text, let’s use $5.32. We drive about 250 miles per journey day. We prefer to drive not more than as soon as per week. When towing we common 9 miles per gallon. Then about 1 extra tank (30 gallons) for exploring the week that we’re in that location.
250 miles divided by 9 miles per gallon equals 27.8 gallons for journey. One other 30 gallons for exploring. We’re at nearly 58 gallons of diesel at $5.32 a gallon. Complete is $308.56 per week. Or $16,045.12 per yr.
Once we budgeted and deliberate for this journey, diesel was about $2.20 nation vast. Disgrace on us for not recalculating the price range. However we have been anticipating about $6,635.20 with the identical quantity of journey. We most likely might have minimize down the gas value if we’d stayed locations longer. However we needed to see extra issues!
Campground Prices
Campground prices have had a median of $42 per night time. Lowest being free stays whereas boondocking or moochdocking. Highest has been $125 per night time in New Orleans. Their value was price it with 8′ excessive concrete partitions topped with razor wire, gated entry, and safety on responsibility 24/7. However extraordinarily expensive. Fortunately we have been solely there for 4 nights.
Once more, poor planning, or unrealistic expectations… We anticipated doing extra boondocking. It needs to be famous, we didn’t do poorly, which helped. Over the course of 2022 we camped without cost 105 days. I don’t even need to think about what the fee would have been if we had solely stayed in campgrounds.
twelve months in a yr, minus 105 nights free equals 260. 260 days occasions $42 per night time equals $10,920

Propane
We have now 2 – 40 lb. tanks for the RV and 1 – 25 lb. tank for out of doors cooking. Hotter months we solely needed to fill 1 of the 40 lb. tanks monthly. And the smaller 25 lb. tank twice a month. Now that we’re stationary within the winter, in NJ, we’re averaging 1 – 40 lb. tank each 10 days as a result of warmth working. Propane is 3.40 p/gal common.
The 40 lb. tank maintain 9.4 gallons. And the 25 lb tank holds 4.6 gallons. We aren’t utilizing the 25 lb. tank now, as neither of us desires to face outdoors to cook dinner. Plus cooking contained in the camper helps to warmth it up! Fortunately, we have been in heat climate from February by way of October. And solely within the chilly for January, November, and now December.
Hotter months we used 18.6 gallons (90 lbs.) of propane monthly. That whole is $63.24. Colder months we used 28.2 gallons (120 lbs.) of propane. Complete there’s $95.88. Three months of chilly was $288. And 9 months of heat was $570. Grand whole of $858 for the yr.
Being within the chilly was by no means actually a part of the plan. And identical to the worth of diesel, propane has gone up too. In 2020 the typical was $1.98. Total although the price of the propane isn’t what has broke the price range.
RV Full Time Price of Gasoline
We use a photo voltaic system which expenses the batteries sufficient to final about 10 hours in a single day when boondocking. Nonetheless, we nonetheless require the usage of a generator if we would like the AC unit on. And for about 2 hours within the morning earlier than the photo voltaic panels actually begin charging. And that’s when boondocking in honest climate with optimum solar publicity.
There have been loads of occasions that the generator runs for 12 hours throughout the day as a result of we’re in a wooded space. We’re averaging about 3 gallons of fuel per 11 hours of run time. The common value of gasoline is $3.91 per gallon. This isn’t a every day expense, however like I mentioned earlier than, we did boondock for 105 days this yr. The generator has 803 hours of run time on it. It was bought new for the camper.
As a result of or little fuel can is 3 gallons. Let’s take the 803 and divide by 11. That’s 73 occasions we stuffed the fuel can. $3.91 time 3 gallons is $11.73 per fuel fill. $11.73 occasions 73 is $856.29 for the yr.
Groceries
That is an expense whether or not you reside in an RV or not. Nonetheless, when factoring in your price range, it isn’t one thing you need to overlook about both. Once we first hit the highway, we have been desirous to do All Of The Issues. Together with consuming out a LOT. This introduced our grocery value down a bit of bit, however considerably elevated our leisure bills.
Since reigning that in fairly a bit. Our common grocery prices are $250 per week. This consists of all cleansing merchandise, toiletries, home goods, and precise meals for the two of us, plus Lagertha.
$250 per week occasions 52 weeks. That’s $13,000 for a yr to eat and clear your self and your RV.
Leisure
Like I simply mentioned, this has been one thing that we’ve needed to reign in. We don’t have limitless funds. Plus when dwelling the Full Time RV Life, it’s essential to frequently remind your self that YOU CAN ALWAYS COME BACK!! And… THIS ISN’T A PERMINENT VACATION. So do a number of issues on this journey, and plan to return again to the realm once more and do a number of extra issues.
We have been severely uncontrolled after we began off. Our leisure bills have been exceeding $500 per week between stopping at bars, consuming out, after which doing museum excursions, airboat rides, snorkeling, the Kentucky Derby, and the rest we needed to do. Now, that price range is beneath $100 per week. We had about 3 months at that ridiculous $500 per week value.

12 weeks at $500 is $6,000. 40 weeks at $100 is $4,000. Plus $5,000 for our tickets to the Kentucky Derby. Complete spent on leisure for 2022 is $15,000. This was simply dumb. Like actually dumb… You Solely Stay As soon as Although, proper????
RV Full Time Price of Laundry
What an ever fluctuating expense! We’ve paid as little as $1 per load to clean. And as a lot as $4 per wash. Nonetheless, we common $8 to clean the whole lot. And about $6 to dry the whole lot. We do laundry as soon as per week.
$14 occasions 52 weeks within the yr is $728 whole for 1 yr of laundry.
That is one thing that we truthfully forgot to even plan for. We had a washer and a dryer in our home. We knew we weren’t going to have one within the RV. But it surely was nonetheless neglected when planning our price range. Possibly we thought we’d use a scrub board down by the river. I don’t know.
Incidentals and Repairs
Fortunately Doug can actually repair something. And if he doesn’t know how you can repair it, he’s fast to leap on YouTube to look at a video and be taught. I’m not gifted with the talent of mechanics. I’ll cook dinner you a 5 star meal with depraved taste mixtures. However fixing issues shouldn’t be actually in my wheelhouse.
The leaf spring on the truck was our costliest restore at $1000 for the elements and Doug doing the work with the assistance of our Boondockers Welcome Hosts store in Illinois. However we’ve had numerous slide cables break, a leaking fridge, an unbalanced worn tire, poor electrical connections, and a number of other different minor issues.
Complete repairs and incidental prices have far exceeded our expectations at $5000 for the yr. And that was with out the price of labor.
We factored in about $1500 in yearly restore value. For many, it is a low quantity. However we knew that Doug can be doing any and all work, so we wouldn’t have labor prices. Form of blew that price range, and none of it was controllable.

Time To Tally RV Full Time Price
We’re at present stationary. This has negated the price of gasoline. And has lowered our bills in diesel, campgrounds, leisure, and optimistically repairs. If we have been boondocking, we might cut back the campground expense. However we’re stationary, so the month-to-month price is decrease than the typical nightly price.
Diesel – $16,045.12
Campgrounds – $10,920
Propane – $858
Gasoline – $856.29
Groceries – $13,000
Leisure – $15,000
Laundry – $728
Incidentals and Repairs – $5,000
Grand Complete of – – – $62,407.41
The place did we go fallacious? Leisure for starters! By no means ought to we’ve ever spent that a lot cash on entertaining ourselves. Sure! We have been taking this time to get pleasure from life whereas we’re nonetheless younger and ready. And we’ve definitely checked off a number of bucket checklist gadgets, just like the Kentucky Derby.
We had no enterprise dropping $15,000 over the course of the yr. We additionally didn’t modify the price range for the rise in gas value. Diesel is the large one. The propane and gasoline costs, though excessive, aren’t what broke us.
The necessity to set up a price range when beginning this life-style is the upmost significance. However much more essential than establishing a price range is STICKING TO THE BUDGET! We’re at present stationary and recouping among the cash we’ve over spent. Hopefully studying it will enable you to in making ready your price range and studying by our errors to stay to it while you tackle this epic journey your self.